Frågedatum: 2024-07-15
RELIS database 2024; id.nr. 843, ULIC
www.svelic.se

Utredningen som riktar sig till hälso- och sjukvårdspersonal, har utformats utefter tillgänglig litteratur och resurser vid tidpunkten för utredning. Innehållet i utredningen uppdateras inte. Hälso- och sjukvårdspersonal är ansvarig för hur de använder informationen vid rådgivning eller behandling av patienter.


Dosering av järntillskott peroralt



Fråga: Jag har fått höra från flera håll nu att det kan vara lika effektivt att ge järntillskott peroralt 1-2 dagar per vecka som dagligen pga att receptorerna nedregleras vid daglig dosering, stämmer detta? Hur sällan kan man ge järntillskott för att få en god effekt vid järnbrist?

Svar: Frågan om bästa dosintervall för järntillskott har diskuterats i ett nyligen publicerat dokument från Läkemedelskommittén i Region Kalmar (1). Baserat på tillgängliga data drar de slutsatsen att ”järntabletter varannan dag kan ge lika god effekt på blodvärdet som daglig dosering, med färre biverkningar som följd. Det tar längre tid till effekt, men kan vara ett bra alternativ till patienter som inte har en uttalad järnbristanemi.” (1).

I en nyligen publicerad sammanfattning från Alberta College of Family Physicians (2, bifogas) konstateras att dosering av järn en gång dagligen ger liknande eller något bättre hemoglobin (Hb) nivåer (ca 3 g/L) än dosering varannan dag eller två gånger i veckan under en 3-månadersperiod. Daglig dosering ökar serumferritinnivåerna på liknande sätt eller med upp till 12 µg/L bättre. Intermittent dosering minskar biverkningar (som buksmärtor) med upp till 30 %. Mindre frekvent dosering förbättrar tolerabiliteten, men behandlingstiden kan vara längre än med daglig dosering på grund av lägre Hb-nivåhöjningar.

Sammanfattningsvis kan järntabletter varannan dag eller två gånger i veckan ge ungefärligt lika god effekt på blodvärdet som daglig dosering, med färre biverkningar som följd. Det tar längre tid till effekt på grund av lägre Hb-nivåhöjningar, men kan vara ett bra alternativ till patienter som inte har en uttalad järnbristanemi.

Referenser:
  1. Läkemedelsnytt. 2020: nr 3 - 8 juni. https://vardgivare.regionkalmar.se/globalassets/vard-och-behandling/lakemedel/lakemedelsnytt/arkiv/2020/lakemedelsnytt-2020-nr-3---ge-jarnet.pdf
  2. Lee H, Poon MC, Allan GM. Iron dosing frequency. Can Fam Physician. 2021 Jun; 67(6): 436.